TBMM’ye Başvuru Yapıldı

Apple'ın iPhone 12 serisi şarj aleti ve kulaklığı kutusundan çıkarmasından rahatsız olan kullanıcılar, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne başvuru yaptı.

Apple’ın iPhone 12 serisi şarj aleti ve kulaklığı kutusundan çıkarmasından rahatsız olan kullanıcılar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başvuru yaptı.

Fransa’da yasal zorunluluk olduğu gerekçesiyle kutulardan kulaklık çıkmasını örnek gösteren kullanıcılar, benzer bir yaptırımın Türkiye’de uygulanmasını istedi.

Geçtiğimiz günde iPhone 12’lerin tanıtımını yapan Apple, radikal bir karar alarak iPhone 12’lerin kutusundan kulaklık ve şarj adaptörünü çıkarmıştı.

Teknoloji devi büyük tepki çeken değişimin sebebi ise çevreyi korumak olarak göstermişti.

SADECE FRANSA’DA KULAKLIK ÇIKIYOR

Dünyada sadece Fransa’da satılan iPhone ürünlerin kutusundan kulaklık çıkıyor.

Bunun sebebi ise yasal zorunluluklar. Fransa’da satılan cihazların kutusundan diğer ülkelerde olduğu gibi şarj aleti çıkmıyor.

Fransa’da telefonların kutusundan kulaklık çıkması zorunlu.

TBMM’YE BAŞVURU YAPILDI

Benzer bir kanunun ülkemizde de uygulanması gerektiğini düşünen kullanıcılar, toplu bir şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başvuru yapmaya başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yapılan iPhone 12 şikayeti şu şekilde: Fransa Cumhuriyeti’nde 12 Temmuz 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan, 15 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe giren ve ekte bir nüshası bulunan yönetmelik, teknolojik cihazlarda artan radyasyon sebebiyle tüketicinin sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için, tüketicilerin satın almış oldukları cihazlarla beraber kulaklık ve benzeri aksesuarların da verilmesi ve radyasyon maruziyetini azaltan bu ürünlerin kullanılmasının teşvik edilmesi, teşvik edilmemesi veya belirtilen ürünlerin verilmemesi durumunda ise cezai işlem uygulanmasını öngörmektedir.

KAYNAK: Shift Delete

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Rus Savaş Uçakları İdlib’de Eğitim Kampını Vurdu

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
7.718.613

VAKA

7.144.249

İYİLEŞME

68.050

ÖLÜM

574.364

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
242.918.979

VAKA

131.473.367

İYİLEŞME

4.936.844

ÖLÜM

111.445.612

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son Vakit'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Son Vakit'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470