MELİH ALTINOK – Velev ki Ayasofya kararı siyasi

'Ayasofya asıl kiliseye çevrilmeliydi' diye itiraz eden de var… Zamanında, patronu Aydın Doğan'ın iş takipçisi diye anılan 'muhafazakâr yazar' gibi, Ayasofya'nın camiye çevrilmesini 'siyasi bir karar' diye eleştiren de… Bir ara memlekette din iman diyerek milleti kafalayan FETÖ'cülerin Twitter hesaplarından…

“Ayasofya asıl kiliseye çevrilmeliydi” diye itiraz eden de var…
Zamanında, patronu Aydın Doğan’ın iş takipçisi diye anılan “muhafazakâr yazar” gibi, Ayasofya’nın camiye çevrilmesini “siyasi bir karar” diye eleştiren de…
Bir ara memlekette din iman diyerek milleti kafalayan FETÖ’cülerin Twitter hesaplarından okuduğumuz ilki çok iddialı gelebilir. Ama hiç olmazsa net.
Ayasofya hamlesinin toplumun farklı kesimlerinde yarattığı coşkuya tahammül edemeyip yapılan değişikliği “siyasi canım” diyerek değersizleştirmeye çalışmaksa tek kelimeyle sinsilik.
Sanki Ayasofya’daki freskleri 600 yıldır koruyan biz değil de Mısırlılarmış gibi, bari “sfenkslere” iyi bakılsın diyen İslamcı kılıklı gazetecinin hinliği bile yanında naif kalır.
Öyle ya, Ayasofya’nın statüsüyle ilgili yıllardır süren tartışma içte ve dışta zaten siyasi bir düzlemde cereyan ediyor. Cami ya da müze ihtiyacından kaynaklanan teknik bir konuyu tartışmıyoruz.
Kaldı ki, iktidarın iç ve dış politikada getirilerini, götürülerini hesap ederek yaptığı bir hamle elbette ki politiktir.
Tıpkı, 1453’ten beri cami olarak hizmet veren Ayasofya’yı 1934’te Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çeviren Atatürk’ün verdiği kararın siyasi olması gibi.

***

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2 imam 4 müezzin görev yapacak

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
7.066.688

VAKA

6.522.435

İYİLEŞME

63.372

ÖLÜM

544.253

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
232.522.770

VAKA

131.473.367

İYİLEŞME

4.754.551

ÖLÜM

101.049.403

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son Vakit'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Son Vakit'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470