• Son Vakit
  • Gündem
  • E-Devlet’te Yeni Dönem Abonelik İptal Çilesi Tek Tıkla Bitecek

E-Devlet’te Yeni Dönem Abonelik İptal Çilesi Tek Tıkla Bitecek

50 milyon kullanıcıya ulaşan Türkiye'de dijital dönüşümün resmi kapısı olan e-Devlet, firmaların istekleri sebebiyle adeta; çileye dönüşen abonelik fesih işlemlerinde halk derin nefes aldı.

50 milyon kullanıcıya ulaşan Türkiye’de dijital dönüşümün resmi kapısı olan e-Devlet, firmaların istekleri sebebiyle adeta; çileye dönüşen abonelik fesih işlemlerinde halk derin nefes aldı.

Resmi Gazete’de yayınlanan kararla elektrik, su, doğal gaz aboneliklerinin fesih işlemlerin yapıldığı e-Devlet’üzerinden bundan sonra artık televizyon, internet; sim kart, uydu gibi hizmetlerin iptali yapılabilecek.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, uygulamayla 160 milyon abone firmaların yorucu isteklerinden kurtulup sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmayacağını söyledi.

Her geçen gün içeriğini ve kalitesini daha çok geliştiren Türkiye’nin sanal dünyada; resmi kapısı e-Devlet, 50 milyon kullanıcı sayısını geride bıraktı.

5 bin elektronik hizmetin kullanıcılara sunulduğunu sistemde günlük ortalama, 12 milyon 431 bin işlem yapılıyor.

SGK Hizmet dökümü, Adli Sicil kaydı, Dava dosyası, Vergi borcu, Kısa çalışma ödeneği, Tapu bilgileri ve Araç ceza sorgulama; ile Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu gibi binlerce hizmetle halk hayatını; kolaylaştıran e-Devlet kapısı, vatandaşlara birçok güçlük çıkartan abonelik fesih işlemlerini de bir tıkla sonlandırılmaya imkân sağlıyor.

Elektrik, doğal gaz, su abonelik ve fesih başvurusu ile mobil hat abonelik başvuruları; e-Devlet Kapısı’ndan sunulmaya başlanmasıyla 360 milyon lira tasarruf sağlandı.

BİR TIKLA ABONELİK İPTALİ

2 Ekim’de Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, elektrik, doğal gaz ve su aboneliklerinden sonra; televizyon, internet, telefon gibi abonelik sözleşmelerin iptali için istenen faks, imzalı dilekçe ve kimlik ibrazı dönemi de artık sona erecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra bu işlemlerde e-Devlet üzerinden yapılacak.

ABONELİK İPTALİNDE FİRMALAR GÜÇLÜK ÇIKARTIYORDU

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, tüketicilerin abonelik sözleşmelerini fesih etmek için; büyük uğraşlar verdiğini belirterek “televizyon ve cep telefonu aboneliğinde abone olmak çok kolay abonelikten çıkmak çok daha zor.

Hizmet sağlayıcılar, abonelikten çıkmak isteyen halka birçok güçlük ve zorluk çıkartıyor.

Islak imza, kimlik ibrazı, fesih dilekçesi gibi birçok istek sonrasında değerlendirme yapılacağını söyleyip işi tabir yerindeyse yokuşa sürüyordu.

Bu işlemlerle uğraşmak istemeyen birçok halk aylar veya seneler sonra karşısına çıkan faturaları ödemek zorunda kalıyordu.

E-Devlet üzerinden abonelik fesih işlemlerin yapılması halkı büyük bir sorundan kurtaracak.”

KAYNAK: Sabah

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dünya Futbolunun En Popüler Liginde Takım Sayısını Azaltmayı Öneriyor

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
5.059.433

VAKA

4.766.124

İYİLEŞME

43.589

ÖLÜM

293.309

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
159.732.343

VAKA

95.819.194

İYİLEŞME

3.319.169

ÖLÜM

63.913.149

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son Vakit'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Son Vakit'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470