• Son Vakit
  • Gündem
  • Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim SABAH’a konuştu: Ermeni saldırganlığı görmezden geliniyor

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim SABAH’a konuştu: Ermeni saldırganlığı görmezden geliniyor

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi İbrahim: Ermenistan tarih boyunca kendi başına inisiyatif alacak kapasitede bir ülke konumuna sahip olamamıştır. Fransa, ABD ve Rusya’da Ermeni diyasporasının ciddi anlamda etkisi var. Ermenistan cesaretini buralardan alıyor

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim:

‘ULUSLARARASI TOPLUM ERMENİ SALDIRGANLIĞINI GÖRMEZDEN GELİYOR’

11 Temmuz gecesi Azerbaycan-Ermenistan sınırının Tovuz bölgesinde başlayan çatışmalar etkisini arttırarak devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki Ermeni saldırganlığına karşı net bir tavır ortaya koyarak “Azerbaycan yalnız değildir” açıklaması yaptı. Peki bu gerilimin tarihsel arka planında ne yatıyor? Bölgedeki Ermeni saldırganlığı gücünü nereden alıyor? Merak edilen soruları Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim’e sorduk.

HOCALI KATLİAMINI HALA UNUTMADIK

-Geçtiğimiz hafta sınır çatışmasına neden olan Azerbaycan-Ermenistan meselesinin tarihi arka planı nedir?

20. yüzyılda Azerbaycan toprakları bir kaç kez Ermeni taarruzuna ve işgaline maruz kaldı. 1. Dünya Savaşı sonrası Stalin, Azerbaycan’ın Zengezur bölgesini Ermenistan’a verdi. Bu kararla Türkiye ile Azerbaycan arasında direk ilişkiyi kesti. Sonradan Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bölgelere Ermenliler göç ettirilmiş ve demografik durum değiştirilmişti. 1991’in sonlarında ve 1992’nin başlarında Azerbaycan’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasından ve iç çekişmeden kaynaklanan siyasi istikrarsızlıktan yararlanan Ermenistan, Dağlık Karabağ’da büyük çaplı askeri operasyonlar başlattı. Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışması sonucunda Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının beşte biri işgal edildi. Yaklaşık bir milyon Azerbaycanlı mülteci ve zorunlu göçmen haline geldi. 20.000’den fazla insan öldü, 50.000 kişi yaralandı veya bedensel engelli olarak hayatlarını sürdürmeye mecbur bırakıldı. 4.000’den fazla Azerbaycan vatandaşı kayboldu ve Hocalı’da olduğu gibi çok sayıda vatandaşımız soykırıma maruz kaldı.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Son dakika: İçişleri Bakanlığınca Hakkari’de ‘yıldırım-2 cilo operasyonu’ başlatıldı

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
6.767.008

VAKA

6.262.690

İYİLEŞME

60.903

ÖLÜM

504.318

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
227.025.470

VAKA

131.473.367

İYİLEŞME

4.669.974

ÖLÜM

95.552.103

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son Vakit'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Son Vakit'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470