Aspirin Her Koronavirüs Hastası İçin Uygun Değil

Aspirin kullanımı Kovid-19 kaynaklı ölüm riskini düşürdüğü iddiasının gündeme taşınmasından sonra açıklamada bulunan Prof. Dr. Bilal Boz, "Amerika, Kovid-19 enfeksiyonuna karşı asetil salisilik asit (Aspirin, Ecopirin, Coraspirin vs.) umudunu dünya manşetlerine taşıdı.

Aspirin kullanımı Kovid-19 kaynaklı ölüm riskini düşürdüğü iddiasının gündeme taşınmasından sonra açıklamada bulunan Prof. Dr. Bilal Boz, “Amerika, Kovid-19 enfeksiyonuna karşı asetil salisilik asit (Aspirin, Ecopirin, Coraspirin vs.) umudunu dünya manşetlerine taşıdı.

Prof. Dr. Bilal Boztosun, Kovid-19 enfeksiyonu ve aspirin ilişkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Amerika’daki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin aspirin kullanımının kanda pıhtı oluşumunu engelleyerek Kovid-19 kaynaklı ölüm riskini düşürdüğünü duyurduğunu söyleyen Boztosun, şunları söyledi:

ASPİRİN HER HASTA İÇİN UYGUN DEĞİL

Amerika, Kovid-19 enfeksiyonuna karşı Asetil salisilik asit (Aspirin, Ecopirin, Coraspirin vs.) umudunu dünya manşetlerine taşıdı.

Aspirin her hasta için uygun değil. Özellikle mide bağırsak ve beyin kanaması geçirmiş hastalarımız doktorlarına danışmadan aspirin, dahi almasın.

Gerçekten de Kovid-19 enfeksiyonu sırasında en önemli korkulan komplikasyonlardan biri damarlarda oluşacak pıhtıdır.

Pıhtı, damarlarda oluşup damar içini tıkayarak kalp, göz, bacak, böbrek, beyin organları besleyen damarlarda emboli dediğimiz olayın meydana gelmesine neden olur.

Emboli ise hayati bir risk unsurudur. Eğer hastalarımızda mide ve gastrit problemleri yoksa doktorlarına danışarak aspirin kullanmalarının faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

Özellikle mide, bağırsak ve beyin kanaması geçirmiş hastalarımızın doktorlarına danışmadan aspirin kullanmamasını istiyoruz.

KANAMA RİSKİNİ ARTIRABİLİR

Başka hastalıkları sebebiyle çeşitli ilaç kullanan hastaların ilave olarak aspirin kullandıkları zaman diğer ilaçların aspirinle etkileşimi ile kanama risklerin artabileceğini dile getiren Boztosun, çok ilaç kullanan hastaların aspirin kullanmadan önce doktorlarına mutlaka danışması gerektiğini bildirdi.

PIHTI OLUŞUMUNU AZALTIYOR

Boztosun, şunları söyledi:”Amerika’da yapılan çalışmada Kovid-19 enfeksiyonu sırasında pıhtı oluşumunu engellemek için düşük doz aspirin kullanımının pıhtı oluşumunu azalttığı açıklandı.

Ülkemizde de ağır hastalara pıhtıyı önlemek için kan sulandırıcı iğne yapılıyor.

Enfeksiyonu hafif geçiren hastalara verilmiyor. Son çalışmada virüse yakalanan ve yatırılan hastaların hepsine aspirin verildiği anlaşıldı.

Aspirin verilmeyen grupla göre yüzde 50 oranda pıhtı oluşumunda azalma gözlendiği bildirildi.

“Aspirini özellikle kalp-damar problemi olan hastaya uygunsa verdiklerini belirten Boztosun, “Aspirin kullanamayanların başka alternatifleri olduğunun bilinmesinde de fayda var.

Kaynak: Anadolu Ajansı

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sakatlığı Olan Beşiktaşlı Gökhan Töre, Malatyaspor Maçında Yer Almayacak

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
7.718.613

VAKA

7.144.249

İYİLEŞME

68.050

ÖLÜM

574.364

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
243.230.615

VAKA

131.473.367

İYİLEŞME

4.941.666

ÖLÜM

111.757.248

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son Vakit'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Son Vakit'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470